Skip to main content

Serum z witaminą C

2024-05-07

Porównania Produktów - kosmetyki

Autor: Redakcja Czytamy Etykiety

Witamina C to prawdziwa królowa witamin wśród pielęgnacji – odpowiednio dobrana pochodna sprawdzi się przy każdej cerze!

Witamina C w pielęgnacji skóry jest niezastąpiona. Niesie za sobą szereg zalet, a co najważniejsze może ją stosować każdy! Występuje w różnych formach, jak wybrać tę odpowiednią dla siebie?


Witamina C to substancja, której organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, trzeba dostarczyć ją do organizmu z zewnątrz. Oprócz dostarczenia jej wraz z dietą warto postawić na kosmetyki z jej zawartością. Świetnym wyborem będzie przede wszystkim serum. To ono pozwoli nam osiągnąć najbardziej widoczne efekty w stosunkowo niedługim czasie.

Jak witamina C działa na skórę?

  • Antyoksydacyjnie- w wyniku różnych czynników np. nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska czy niewystarczająca ilość snu dochodzi do sytuacji, gdzie wolne rodniki zaczynają uszkadzać komórki (doprowadzając m.in. do przyspieszonego straszenia się skóry), a witamina C jest bardzo silną substancja w walce z nimi.
  • Niweluje zmarszczki- kolagen to jeden z ważniejszych składników, który wpływa na jędrność i elastyczność skóry, ale już po 25 r.ż. jego ilość spada, co wpływa na pojawianie się zmarszczek. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu, dlatego świetnie sprawdzi się właśnie w pielęgnacji anti-aging.
  • Działa na przebarwienia- ma właściwości hamujące działanie enzymu tyrozynazy, który bierze udział w procesie powstawania opalenizny. Wyrównuje koloryt skóry i ją rozświetla.
  • Sprawdza się przy trądziku i trądziku różowatym-wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne dodatkowo hamuje białka aktywujące reakcje prozapalne, a trądzik jest przecież chorobą zapalną skóry.

Jaką formę witaminy C wybrać?

W kosmetykach witaminę C możemy znaleźć w czystej postaci jako kwas askorbinowy, jak również mamy kilka jej pochodnych. Nie ma jednego kosmetyku, który będzie odpowiedni dla każdego. Każda forma działa nieco inaczej, jak również bardzo ważne są substancje dodatkowe zawarte w produkcie.

Kwas askorbinowy (INCI: (L-)Ascorbid Acid)

To podstawowa forma witaminy C. Jest bardzo skuteczna w walce z przebarwieniami i da stosunkowo szybki efekt rozjaśnienia skóry. To silna, ale nie bez wad forma witaminy C, ponieważ działa tylko w niskim pH, co może podrażniać. Oczywiście takie podrażnienie może się pojawić, ale nie musi, jednak skórom wrażliwym czy reaktywnym odradzamy jej stosowanie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby opakowanie nie przepuszczało światła a produkt zawierał substancje stabilizujące np. kwas felurowy.

Etylowana witamina C (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid)

W przeciwieństwie do czystej formy witaminy C jest bardzo stabilną pochodną i nie wymaga niskiego pH, dzięki czemu sprawdzi się dla cer wrażliwych. Często produkty z tą pochodną mają lekkie, wodniste formuły dlatego mogą też przypaść do gustu osobom z cerą mieszaną, tłustą i skłonną do trądziku.

Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Tetraisopalmitate, Tetrahexyldecyl Ascorbateascorbyl)

To bardzo łagodna forma witaminy C. Będzie to świetna opcja dla każdej skóry, w szczególności dla cer suchych, dojrzałych, z pierwszymi oznakami starzenia, jak również sprawdzi się dla osób stosujących np. retinoidy, ponieważ wspiera barierę hydrolipidową. Występuje w postaci olejku, dociera w dalsze warstwy skóry i jest bardzo skuteczna w działaniu już w niskich stężeniach (1-3%) . Niestety równocześnie jest to najdroższa pochodna.

Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside)

Ta pochodna świetnie sprawdza się przy skórach naczyniowych, ale też reaktywnych i bardzo wrażliwych. Uwalniane witaminy C zachodzi tu powoli, stopniowo pod wpływem enzymu, który mamy w skórze.

SAP (Sól sodowa fosforanu askorbylu – INCI: Sodium Ascorbyl Phospate)

Szczególnie polecana dla osób z cerą problematyczną, trądzikiem zaskórnikami, ponieważ ma właściwości antybakteryjne, jednak jest bardzo łagodna w działaniu.

MAP (Sól magnezowa fosforanu askorbylu – INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate)

Podobnie jak SAP, jest bardzo łagodna i ma dość słabą przenikalność w głębsze warstwy skóry, dodatkowo jest pozbawiona właściwości antybakteryjnych. W produktach z tą pochodną warto szukać witaminy C w wyższych stężeniach (około 15 %).

Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C można stosować nawet codziennie, pod krem i/lub krem z filtrem, z którym tworzy świetny duet! Ze względu na duże nasłonecznienie jej działanie idealnie sprawdza się właśnie latem, choć warto stosować ją cały rok! Nocą dodatkowo wesprze procesy naprawcze skóry, jednak my rekomenduje stosowanie witaminy C w porannej pielęgnacji, aby maksymalnie wykorzystać jej cały potencjał.

Nie polecamy łączyć jej z innymi drażniącymi substancjami takimi jak retinoidy czy kwasy. Jeśli witamina C występuje w podstawowej formie (Ascorbid Acid), nie należy jej również łączyć z niacynamidem.


AUTOR

Redakcja Czytamy Etykiety

Redakcja Czytamy Etykiety

STRONA INTERNETOWA: https://czytamyetykiety.pl/OPINIE ()

UDOSTĘPNIJ

0 / 420


Przeczytaj inne artykuły

Zobacz Wszystkie

E-booki

Korzystaj wtedy, kiedy potrzebujesz – na komputerze, tablecie czy telefonie.

Kosmetyczne gwiazdy Plebiscytu Czytamy Etykiety

79,00 zł


Mniejsożercy – czyli jak zdrowo ograniczyć mięso

49,00 zł


Włos Ci z głowy nie spadnie

59,00 zł


Zdrowe Drugie Śniadanie

45,00 zł


Bądźmy w stałym kontakcie!

Zapisz się na newsletter i odbierz darmowy prezent w postaci e-booka "Drugie śniadanie do szkoły i pracy".

Zawsze jesteś na bieżąco z nowymi artykułami

Wiesz, co dzieje się w świecie etykiet

Masz stały dostęp do naszych porad

Popularne kategorie

Czytamy Etykiety © 2024